Poradce

Vážení zákazníci, v této poradně naleznete praktické rady co se týče správného výběru tenisové, squashové a badmintonové rakety.

Důležité informace o tenisových raketách:

Vyvážení
- může být do ruky, doprostřed nebo do hlavy. Měří se v milimetrech od konce rukojeti směrem k hlavě rakety. Vyvážení do hlavy (více než 345 mm) zesílí úder a je vhodné spíše pro začátečníky. Vyvážení na střed (330 - 340 mm), které zlepší cit a kontrolu umístění míče. Vyváženído ruky je pod hranicí ( 330 mm), volí pokročilí a závodní hráči, kteří vyžadují maximální přesnost úderu.

Velikost hlavy - se nabízí ve čtyřech rozměrech. Super oversize (větší než 741 cm2), oversize (691-740 cm2), midplus (601-690 cm2), midsize (menší než 600 cm2). Čím větší je hlava, tím silnější úder. Větší hlava má i větší sweetspot, tedy větší plochu pro trefení míčku. Větší velikost hlavy (super oversize a oversize) je vhodná pro začátečníky, menší (midplus) pro pokročilé hráče a nejmenší (midsize) pro hráče závodní.

Hmotnost rakety - se u většiny modelů pohybuje od 240 do 340 gramů. Čím je raketa lehčí, tím snáze se ovládá. Těžší raketa má zase větší stabilitu. Obecně jsou lehčí rakety vhodné pro začínající hráče, pokročilí volí spíše rakety středně těžké.

Tuhost rámu - se značí indexem RA. Hodnota RA do 45 značí měkkou raketu. RA od 46 do 60 raketu středně pružnou a RA nad 61 tuhý rám. Čím tužší rám, tím silnější úder, větší sweetspot, tedy ideální plocha odpálení. Na druhou stranu tuhý rám přenáší více otřesů do ruky než měkký.

Výplet – je důležitou součástí tenisové rakety a říká se, že tvoří až 70% z herních vlastností. Nejlepší jsou přírodní struny, které jsou vyráběny ze střev skotu. Tyto struny jsou extrémně přesné, šetrné vůči ruce, ale také jsou drahé. V dnešní době se většina výpletů vyrábí z umělých vláken. Podle Vašeho herního stylu si můžete vybrat výplet pro maximální sílu, pro kontrolu, nebo trvanlivý či mimořádně měkký zdravotní výplet, který tlumí vibrace. Průměrná tuhost výpletu je 25/24 kg. Měkčí výplet více pruží a je vhodný pro začínající hráče, kteří potřebují posílit svůj úder. Tvrdší výplet naopak požadují pokročilí hráči, kteří mají dostatečnou sílu, ale potřebují vylepšit kontrolu nad míčem.

Důležité je si uvědomit, že ne vždy je ta nejdražší raketa nejlepší volbou právě pro Vás. Pokud jste začátečník, pak z vás závodní raketa profesionálního hráče neudělá.

Pokud se s tenisem teprve seznamujete, bude se vám nejlépe hrát právě s raketou pro začátečníky. Neutrácejte proto zbytečně za dražší turnajové rakety, které jsou pro vás v tuto chvíli zcela nevhodné.

A z jakého materiálu by taková raketa měla být? Nejobyčejnější rakety, které jsou určeny pro začátečníky, kteří si zahrají párkrát za sezónu jsou z hliníku, který je lehký a obzvlášť pevný, ale zároveň netlumí vibrace. Problémem hliníkových raket je, že se mohou při nadměrném zatížení zdeformovat a prasknout. Lepší tenisové rakety se vyrábějí z grafitu do kterého jsou dávány různé příměsy jako kevlar, titanium, carbon atd.

Výrobci začli také vyrábět speciální rakety pro ženy a děti. Dámské rakety se vyrábějí jak pro začátečnice, tak i pro pokročilé. Jsou lehčí a také tloušťka rukojeti (gripu) je menší než u mužské rakety. Výrobci samozřejmě myslí i na barevné provedení.

Výrobci pamatují i na hodně malé tenisty.
Raketu můžete pořídit už pro tříleté dítě. Dětská raketa má relativně větší hlavu, aby se hráč snáze trefil. Dětské dlani odpovídá také tloušťka gripu - ta je velikosti L0 až L2.

Podle stáří a výšky malého hráče se také prodlužuje rukojeť. Raketa musí být pochopitelně lehká, aby se s ní dítě netrápilo. Pokud chcete mít jistotu, že vám raketa bude vyhovovat, je dobré poradit se s někým, kdo tenisu rozumí a pomůže vám vybrat tu nejvhodnější pro vaši úroveň.

Z výběru nemusíte mít strach. Na každé raketě jsou uvedeny informace o její hmotnosti, velikosti hlavy, šířce rukojeti a doporučeném vypletení. Rakety pro úplné začátečníky se prodávají už vypletené. Modely pro rekreační hráče, a především závodní rakety však bývají často bez výpletu, aby si tenista sám mohl vybrat struny, které mu nejvíce vyhovují. Zvolit si můžete výplet pro zvýšení síly, pro větší kontrolu nad míčem, ale také struny s delší životností nebo výplet, který bude šetrný k vašemu zdraví.

Pokud má hráč zdravotní potíže s loktem nebo zápěstím, může to být jak výběrem nevhodné rakety, určené třeba pro závodní tenis, tak i špatně zvoleným výpletem. Když Vám raketa, kterou jste zakoupili nesedne, tak na ni hned nezanevřete, ale zkuste zvolit jiný výplet, který raketu dokaže úplně změnit. Výplet na větší zátěž je tvrdší a poskytuje větší kontrolu nad údery. Pokud necháte raketu vyplést naopak na nižší hodnotu, zlepšíte sílu a razanci, s jakou budete odpalovat míčky. Tvrdší výplet zpravidla volí zkušení hráči, naopak měkčí je vhodný pro začátečníky.

Důležité rozhodnutí při rozhodování o koupi tenisové rakety je volba správného gripu. Velikost gripu, neboli velikost rukojeti udávají výrobci různě. Na většině raket uvidíte evropské značení od L1-L5 a současně i americké značení 4 1/8 – 4 5/8. Nejvíce mužů volí grip 3, pouze pro větší dlaň je vhodná čtyřka. U žen je nejoblíběnější rukojeť L2.Tenisové rakety pro děti a juniory jsou většinou vyráběny jen s jednou velikostí gripu, kdy tato velikost odpovída ve velké většině případů velikosti dlaně dítěte, pro které je tenisová raketa určena. Pokud si s výběrem velikosti gripu nevíte rady, tak zde uvádíme dvě možnosti, jak si vhodnou rukojeť vybrat.

 • První možnost jak zjistit správnou velikost rukojeti je uchytit raketu forhendovým držením a příložit ukazováček mezi peřinku a prsty dané ruky. Správný postup vidíte na obrázku. Jestliže se prst do mezery nevleze, tak je zapotřebí si vzít větší grip a naopak. V případě, že je grip příliš malý, tak musí hráč vynaložit daleko větší sílu při stisku rakety, aby se mu v ruce neprotáčela. Hra s úzkým gripem mmůže vést k problémům s tenisovým loktem. Opačný problém může způsobit příliš velký grip. Může ztížit přetáčení rakety, které je nutné zejména při servisu, ale i při ostatních úderech. Výsledkem používání příliš velkého gripu může také být problém s tenisovým loktem.


výběr gripu

 • V případě, že si nemůžete raketu vzít do ruky a otestovat si velikost gripu, tak pro Vás máme další možnost jak zjistit požadovanou velikost. Přiložte si pravítko na rozevřenou dlaň. Postupujte dle obrázku.
 1. Velikost gripu

  Centimetry

  L1 – 4 1/8

  10,5

  L2 – 4 1/4

  10,8

  L3 – 4 3/8

  11,1

  L4 – 4 1/2

  11,4

  L5 – 4 5/8

  11,7

   

  Velikost gripu - obecná doporučení:

  L0 - juniorská ruka

  L1 - juniorská nebo menší dámská ruka

  L2 - větší juniorská nebo dámská ruka

  L3 - pánská ruka

  L4 - větší pánská ruka

  L5 - velká pánská ruka


  Při výběru gripu však pamatujte na jednoduchou věc a to, že velikost gripu lze zvýšit, ale nelze většinou snížit. Pokud tedy váháte, případně jste na rozmezí hodnot – volte menší grip a přidejte na něj omotávku.


  Pomoc při výběru vhodného výpletu:

 • Kvalitní raketa s nejnovějšími technologiemi bude plně funkční, pokud ji napleteme adekvátním výpletem. Naopak levná hliníková raketa nevyužije vlastnosti např. gelových výpletů, které tlumí vibrace, protože samotná raketa jich pošle do ruky mnohem více než výplet.

 • Technologie výpletů se v posledních 20 letech velice zlepšila. Nejkvalitnějšími výplety jsou výplety přírodní, které jsou vyráběny z hovězích střev. Je to nejstarší a stále nejlepší tenisová technologie. Jejich výhodou je vysoká elasticita, nevýhodou je cena, která se pohybuje od 800 Kč – 2000 Kč. Na obalech těchto výpletu najdete anglické označení NATURAL GUT. Vybrat si můžete např. zde.

 • Nejpoužívanější výplety jsou v současnosti syntetické nylonové výplety, díky příznivé ceně a rovněž velmi dobrým vlastnostem. Mezi kladné vlastnosti těchto výpletů patří pružnosti a relativně vysoká výdrž v závislosti na průměru.Nevýhodou je, že se tyto výplety v raketě posunují a musí se neustále rovnat. Vybrat si můžete například zde.

 • V poslední době se do popředí dostávají tzv. Co-polymery. Mezi jejich kladné vlastnosti patří nepohyblivost v raketě a tudíž větší výdrž a stálost napětí. Tyto výplety jsou také přesnější při úderech. Jejich zápornou vlastností je menší pružnost. V současnosti patří mezi naše nejprodávanější výplety tyto: Pro Supex Big Ace , Tecnifibre Red Code , Cannon Scorpion .

 • Dalšími materiály používanými na výplety jsou kevlar a polyester.

 • Polyesterové výplety – mají výbornou životnost ale nehodí se pro začátečníka a rekreačního hráče a vůbec nejsou vhodné pro děti, protože neposkytuje moc pružnosti. V dnešní době jsou možné i kombinace polyesteru s nylonem, příp. přírodním střívkem. Tyto kombinace poskytují odolnost polyesteru a cit nylonu.

 • Kevlarové výplety – nejvíce odolný materiál. Je velmi tuhý. Obvykle je proto kombinován s nylonem a vznikají tak kevlarové hybridy. Tyto struny ovšem poskytují minimum pružnosti a komfortu. Nehodí se vůbec pro začátečníky a pokročilým se doporučuje (pokud už je vyzkouší) povolit o 10% napnutí strun a tak kompenzovat tuhost kevlarového vlákna.

 • Jak dlouho výplet vydrží a jak často je vhodné výplet měnit.

 • Dlouhá trvanlivost výpletu je dobrá vlastnost, ale na druhou stranu nejsou odolné struny tak dobré pro hru. Odolný výplet je většinou ze silnějších vláken a vláken odolných vůči tření. To však také znamená, že je méně elastický a méně pružný, než například tenčí vlákna na bázi nylonu, které míň vydrží, ale zase poskytují výborné herní vlastnosti.

 • Obecně platí, že bychom měli nechat raketu přeplést, jakmile se nám výplet třepí a je viditelně poškozený nebo povolený a struny se nám po úderu posouvají. Rovněž pokud si zakoupíte raketu a výplet se Vám zdá příliš tvrdý nebo naopak povolený. Nejvhodnější je si nechat zakoupenou raketu přeplést přímo na Váš herní styl. Dražší modely raket se dodávají nevypletené, právě z tohoto důvodu. Pokud Vám výplety nevydrží dlouho, volte spíše silnější průměr struny.

 • Průměr výpletu: Výplety se vyrábí v průměru od 1 mm do 1,5 mm. Nejpoužívanější u hráčů je rozmezí 1,20 – 1,35 mm. Platí zde čím větší průměr, tím větší výdrž a menší pružnost výpletu a cit a naopak.

 • Napnutí strun

 •  Po výběru výpletu je dalším krokem jeho napnutí. Obecně platí, že měkčí výplet nabízí více pružnosti, tvrdší výplet kontrolu míče. I když už hráč nepotřebuje tolik pružnosti, ale více se orientuje na kontrolu, tím, že zvolí tvrdší výplet, se ke kontrole nedostane. Začátečníkům tedy měkčí výplet, zkušeným hráčům tvrdší výplet.

 • Každá raketa má doporučené pnutí. Pokud nemá hráč specifické přání, měl by si nechat vypnout výplet na prostřední hodnotu tohoto doporučovaného pnutí.

 • Pokud si chcete zlepšit celkový dojem ze hry a užívat si víc tenisu, nepodceňujte volbu správného výpletu. Říká se že výplet tvoří 70% rakety. Při jeho koupi zvolte výplet, který odpovídá Vašemu stylu hry (razantí hra, smeče, rychlé výměny = silový výplet a naopak dlouhé výměny a přesněji umísťované údery = výplet pro kontrolu a cit). Vybrat si můžete např. zde . Buďte trochu opatrnější, když si necháte vyplést raketu tam, kde chodíte hrát tenis. Ne všude mají profesionální vyplétací stroje a širokou škálu výpletů ze které si vyberete. Dále také není samozřejmostí, že všichni co mají kvalitní stroj na něm dokáží kvalitně vyplést raketu. Naši zaměstnanci procházejí důkladným školením, které trvá více jak měsíc. Někteří z nich se účastnili jako servismeni na Rolland Garros. Což samo o sobě ručí za kvalitu prováděného servisu. Při vyplétání Vám poradí, na jakou hodnotu vyplést raketu podle Vašeho modelu rakety a Vašeho stylu hry.Tým spolupracovníků e-tenis.cz

Celkem zboží: 0 ks
Celkem bez DPH: 0 Kč
Celkem s DPH: 0 Kč


Dotazy maloobchod/velkoobchod/servis
Michal Sebera
Telefon: 608 959 235

30. 5. 2016 |

Vážení zákazníci,

 

omlouvám se za neaktuální zboží na našich stránkách.

Momentálně nejsem schopen eshop provozovat tak, jak by tomu mělo být a proto dochází k rušení objednávek zboží, které již nejsme schopni dodat.

Budu se snažit řešit objednávky individuálně a nabídnout případně zboží jiné. 

Michal Sebera

12. 8. 2014 | Využijte 50% slevy na výplety Pro Supex Big Ace Revo ! Za tuto cenu lepší výplet nekoupíte!

Kolik jsem ochotný do vybavení investovat???

1-2tis.

 

22.4 %

2-3tis.

 

19.6 %

3-4tis.

 

19.1 %

4-5tis.

 

19.2 %

5-?tis.

 

19.7 %

celkem hlasů: 36620