Jak správně vybrat tenisovou raketu?

Důležité informace o tenisových raketách:

Vyvážení - může být do ruky, doprostřed nebo do hlavy. Měří se v milimetrech od konce rukojeti směrem k hlavě rakety. Vyvážení do hlavy (více než 345 mm) zesílí úder a je vhodné spíše pro začátečníky. Vyvážení na střed (330 - 340 mm), které zlepší cit a kontrolu umístění míče. Vyváženído ruky je pod hranicí ( 330 mm), volí pokročilí a závodní hráči, kteří vyžadují maximální přesnost úderu.

Velikost hlavy - se nabízí ve čtyřech rozměrech. Super oversize (větší než 741 cm2), oversize (691-740 cm2), midplus (601-690 cm2), midsize (menší než 600 cm2). Čím větší je hlava, tím silnější úder. Větší hlava má i větší sweetspot, tedy větší plochu pro trefení míčku. Větší velikost hlavy (super oversize a oversize) je vhodná pro začátečníky, menší (midplus) pro pokročilé hráče a nejmenší (midsize) pro hráče závodní.

Hmotnost rakety - se u většiny modelů pohybuje od 240 do 340 gramů. Čím je raketa lehčí, tím snáze se ovládá. Těžší raketa má zase větší stabilitu. Obecně jsou lehčí rakety vhodné pro začínající hráče, pokročilí volí spíše rakety středně těžké.

Tuhost rámu - se značí indexem RA. Hodnota RA do 45 značí měkkou raketu. RA od 46 do 60 raketu středně pružnou a RA nad 61 tuhý rám. Čím tužší rám, tím silnější úder, větší sweetspot, tedy ideální plocha odpálení. Na druhou stranu tuhý rám přenáší více otřesů do ruky než měkký.

Výplet – je důležitou součástí tenisové rakety a říká se, že tvoří až 70% z herních vlastností. Nejlepší jsou přírodní struny, které jsou vyráběny ze střev skotu. Tyto struny jsou extrémně přesné, šetrné vůči ruce, ale také jsou drahé. V dnešní době se většina výpletů vyrábí z umělých vláken. Podle Vašeho herního stylu si můžete vybrat výplet pro maximální sílu, pro kontrolu, nebo trvanlivý či mimořádně měkký zdravotní výplet, který tlumí vibrace. Průměrná tuhost výpletu je 25/24 kg. Měkčí výplet více pruží a je vhodný pro začínající hráče, kteří potřebují posílit svůj úder. Tvrdší výplet naopak požadují pokročilí hráči, kteří mají dostatečnou sílu, ale potřebují vylepšit kontrolu nad míčem.

 

Důležité je si uvědomit, že ne vždy je ta nejdražší raketa nejlepší právě pro Vás. Pokud jste začátečník, pak z vás závodní raketa profesionálního hráče neudělá.

 

Pokud se s tenisem teprve seznamujete, bude se vám nejlépe hrát právě s raketou pro začátečníky. Neutrácejte proto zbytečně za dražší turnajové rakety, které jsou pro vás v tuto chvíli zcela nevhodné.

 

A z jakého materiálu by taková raketa měla být? Nejobyčejnější rakety, které jsou určeny pro začátečníky, kteří si zahrají párkrát za sezónu jsou z hliníku, který je lehký a obzvlášť pevný, ale zároveň netlumí vibrace. Problémem hliníkových raket je, že se mohou při nadměrném zatížení zdeformovat a prasknout. Lepší tenisové rakety se vyrábějí z grafitu do kterého jsou dávány různé příměsy jako kevlar, titanium, carbon atd.

 

Výrobci začli také vyrábět speciální rakety pro ženy a děti. Dámské rakety se vyrábějí jak pro začátečnice, tak i pro pokročilé. Jsou lehčí a také tloušťka rukojeti (gripu) je menší než u mužské rakety. Výrobci samozřejmě myslí i na barevné provedení.

 

Tenistky, které mají závodní ambice, pak hrají na turnajích s profesionálními raketami, které již nebývají děleny na mužské a dámské.

 

Výrobci pamatují i na hodně malé tenisty. Raketu můžete pořídit už pro tříleté dítě. Dětská raketa má relativně větší hlavu, aby se hráč snáze trefil. Dětské dlani odpovídá také tloušťka gripu - ta je velikosti L0 až L2.

 

Podle stáří a výšky malého hráče se také prodlužuje rukojeť. Raketa musí být pochopitelně lehká, aby se s ní dítě netrápilo.

 

Pokud chcete mít jistotu, že vám raketa bude vyhovovat, je dobré poradit se s někým, kdo tenisu rozumí a pomůže vám vybrat tu nejvhodnější pro vaši úroveň.

 

Z výběru nemusíte mít strach. Na každé raketě jsou uvedeny informace o její hmotnosti, velikosti hlavy, šířce rukojeti a doporučeném vypletení. Rakety pro úplné začátečníky se prodávají už vypletené. Modely pro rekreační hráče, a především závodní rakety však bývají často bez výpletu, aby si tenista sám mohl vybrat struny, které mu nejvíce vyhovují. Zvolit si můžete výplet pro zvýšení síly, pro větší kontrolu nad míčem, ale také struny s delší životností nebo výplet, který bude šetrný k vašemu zdraví.

 

Pokud má hráč zdravotní potíže s loktem nebo zápěstím, může to být jak výběrem nevhodné rakety, určené třeba pro závodní tenis, tak i špatně zvoleným výpletem.

 

Když Vám raketa, kterou jste zakoupili nesedne, tak na ni hned nezanevřete, ale zkuste zvolit jiný výplet, který raketu dokaže úplně změnit.

 

Výplet na větší zátěž je tvrdší a poskytuje větší kontrolu nad údery. Pokud necháte raketu vyplést naopak na nižší hodnotu, zlepšíte sílu a razanci, s jakou budete odpalovat míčky. Tvrdší výplet zpravidla volí zkušení hráči, naopak měkčí je vhodný pro začátečníky.

 

Raketu byste také měli nechat přeplést v případě, když se nadměrně "rozjíždí“ výplet, takže ho často musíte rovnat, nebo naopak když se do sebe začnou struny zařezávat. S takovou raketou se vám bude špatně hrát a je jen otázka času, kdy struny prasknou.

Celkem zboží: 0 ks
Celkem bez DPH: 0 Kč
Celkem s DPH: 0 Kč


Dotazy maloobchod/velkoobchod/servis
Michal Sebera
Telefon: 608 959 235

30. 5. 2016 |

Vážení zákazníci,

 

omlouvám se za neaktuální zboží na našich stránkách.

Momentálně nejsem schopen eshop provozovat tak, jak by tomu mělo být a proto dochází k rušení objednávek zboží, které již nejsme schopni dodat.

Budu se snažit řešit objednávky individuálně a nabídnout případně zboží jiné. 

Michal Sebera

12. 8. 2014 | Využijte 50% slevy na výplety Pro Supex Big Ace Revo ! Za tuto cenu lepší výplet nekoupíte!

Kolik jsem ochotný do vybavení investovat???

1-2tis.

 

22.7 %

2-3tis.

 

19.5 %

3-4tis.

 

18.9 %

4-5tis.

 

19.2 %

5-?tis.

 

19.7 %

celkem hlasů: 32488